Jak vypadá stáž ve vývojářské firmě

 data-srcset

Stáž = delší studijní pobyt, praktická výuka (www.ABZ.cz, 2012). Od chvíle, co jsem poznal Javu jsem v ní psal raději než v jiných programovacích jazycích. Taky jsem se vždy spíše věnoval Java SE. Ale současnost je jiná, dnešní doba si žádá J2EE programátory.

Poté, co jsem si všiml nabídky „stáže“ ve firmě Aspectworks.com, se to celé událo velice rychle. Poměrně obtížný test a pohovor, následný telefonát o překvapivém úspěchu v testu i pohovoru, několik emailů a 9. července sedím spolu s dalšími čtyřmi progrsamátory v Praze, v 9. patře budovy Prague Gate, na úvodní prezentaci o stáži.

Stáž (jak uvádí úvodní vysvětlení) znamená delší studijní pobyt. Delší znamená nějakou delší dobu, v Aspectworks je na 3 měsíce. Nyní máme za sebou dvě třetiny této doby. Studijní znamená to, že se vzděláváme. Během uplynulých dvou měsíců jsme se zúčastnili deseti školení, z nichž některé byly dvoudenní. Pobyt znamená být na nějakém místě. Do Aspectworks chodíme každý den na osm pracovních hodin, a pokud člověk před tím naplno ještě nepracoval, je to opravdu dlouhá doba.

Stáž také znamená praktická výuka. Nejvíc se učíme tím, že se podílíme na vývoji reálné aplikace, jsme součást týmu a jsme zodpovědní za jeho úspěchy i neúspěchy. Ve světě IT se mi líbí, jak jsou nastavené vztahy mezi lidmi. První den jsme si potykali nejen se všemi lidmi z teamu, ale i s HR, technickým ředitelem i jednatelem společnosti. To se vám ve školství nebo na ministerstvu nestane.
Přijetí do týmu bylo tedy nad mé očekávání. Co se tedy ve stáži učíme a na čem pracujeme? Učíme se správným a moderním způsobem vyvíjet software. V Aspectworks používáme některé agilní metody vývoje. Je to zejména Scrum a Test Driven Development.
Ve Scrumu dodržujeme dvoutýdenní sprint a i když se nám nepodařilo sprint ještě ani jednou splnit do puntíku, vidím jak se v odhadování i programování zlepšujeme.
Co se týče Test Driven Development, nedodržujeme ho úplně striktně, ale jsme vedeni k tomu, abychom ke každému řádku kódu psali test. Dokonce jsem již několikrát test napsal před samotnou testovanou metodou. Před tím bych asi nevěřil, že je to možné.
Všechno se učíme při práci na projektu Orinoco. Orinoco je webová aplikace pro správu firemních procesů. Sami se můžete podívat na projektový web www.orinoco.cz. Najvětším úkolem nás stážistů je implementace nového procesního jazyka, tedy způsobu, jak se budou do Orinoca přidávat nové procesy. Orinoco je software postavený na Springu a Hibernatu, a to jsou asi největší části Javy, které se učíme.

Teď jen krátce o absolvovaných školeních.
První školení bylo o stáži jako takové, poté následovala školení odborná: Software Development, Automated Testing of Java Applications, J2EE Web Development, Spring Framework, View, JQuery, Hibernate, Continuous Integration a jako poslední JEE Backend.
Každé školení pro nás vedl některý ze zkušených vývojářů z Aspectworks a všechna do jednoho byla užitečná a jsem rád, že jsem je mohl absolvovat. Nejvíc na mě asi zapůsobila školení o Springu a také o testování. To jsou věci, které ke své práci v AspectWorks potřebuji momentálně nejvíce.
Trochu problematické je upořádání jednotlivých školení. Vzhledem k tomu, že jsme se Subversion pracovali již od začátku stáže, hodilo by se nám školení Continuous Integration, které objasňuje všechny pojmy jako Subversion, trunk, branch apod. absolvovat určitě dříve, než po sedmi týdnech stáže. Nejvíce se učíme stejně tím, že vidíme, jak se profesionálně píše software – jak se testuje a dokumentuje.
V Aspectworks se klade důraz na psaní čistého kódu. Po dvou měsících na sobě vidím, jak jsem se (tedy doufám) zlepšil a veřím, že se budu zlepšovat i nadále. I když mi pořád nejde do hlavy, jak jsem tím testem zaměřeným na J2EE mohl projít, jsem rád, že jsem to dokázal a že jsem se do této stáže dostal.

Zpět

Posuňte s námi své služby dál.

Nasměrujeme vás správným směrem!

Kontakujte nás